Pagėgių savivaldybėje naują vėjo jėgainių parką vystanti „LT Energija“ dar 2020 metų rudenį pasirašė paramos sutartis su 7-iomis vietos bendruomenėmis. Numatyta bendruomenėms kasmet, kol veiks vėjo jėgainių parkas, išmokėti 58 tūkst. eurų. Nors sutartyse numatyta parama bendruomenes turėjo pasiekti tik tada, kai parkas bus pradėtas statyti, bendrovė pusę numatytos paramos sumos nusprendė skirti anksčiau: parama bendruomenes pasiekė praėjusių metų pabaigoje.

„Vėjo jėgainių projektą Pagėgių savivaldybėje vystome nuo 2016 metų. Nuo pat pradžių tarėmės su vietos gyventojais, ieškojome optimaliausių sprendimų, o tai iš jų, be abejo, pareikalavo laiko ir jėgų – reikėjo įsitraukti, įsigilinti į projektą. Nuoširdžiai dėkojame kiekvienam gyventojui už jo indėlį. Tačiau suprantame, kad bendro darbo dar tikrai reikės. Savo padėką nusprendėme išreikšti pradėdami dalį paramos teikti anksčiau nei numatyta pasirašytose sutartyse. Neabejoju, kad pinigai bus panaudoti atsakingai ir prasmingai“, – sako UAB „LT Energija“ direktorius Mindaugas Juodis.

Pagėgių, Natkiškių, Kentrių, Piktupėnų, Vilkyškių, „Lumpėnų Strazdo“ ir Lumpėnų kaimo bendruomenėms bendrovė „LT Energija“ skyrė 29 tūkst. eurų paramą.

Planuose – ir naujos darbo vietos, ir kelionės

Kaimo bendruomenės „Lumpėnų strazdas“ pirmininkė Gražina Jankauskienė sako, jog galimybė turėti savų lėšų suteikia laisvės ir leidžia daugiau nuveikti kaimo gerovės labui. „Bendruomenė išgyvena iš surenkamų 1,2 proc. paramos ir nario mokesčių, bet tai nedideli pinigai. Pavyzdžiui, pernai įgyvendinome vaikų žaidimų aikštelės įrengimo projektą, tačiau dalį išlaidų reikėjo padengti savomis lėšomis, todėl verslo parama mums yra didelė paspirtis“, – apie iš UAB „LT Energija“ gautą 5 tūkst. eurų paramą sako G. Jankauskienė.

Pirmininkė tikina, kad paramos lėšų panaudojimas planuojamas itin atsakingai. „Aš visada sakau, kad kaimas – kaip šeima. Taigi ir biudžetą dėliojame atitinkamai, su ta pačia atsakomybe ir apie kiekvieną pagalvodami“, – sako ji.

Vienas iš artimiausių bendruomenės planų – dalyvauti socialinio verslumo projekte, kuris leistų bendruomenei sukurti naujų darbo vietų. „Pagal projekto taisykles įsipareigojame darbo vietą išsaugoti trejus metus, tai užtikrinti mums ir leistų gaunama finansinė parama“, – teigia bendruomenės pirmininkė, tačiau daugiau detalių, kokios darbo vietos būtų kuriamos, kol kas neatskleidžia.

Ne paskutinėje vietoje ir kaimo gražinimo darbai. „Lumpėnai – graži vietovė, kelias sutvarkytas, todėl norisi jį šiltuoju sezonu papuošti gyvomis gėlėmis, o per Kalėdas – girliandomis, kad kaimo aplinka džiugintų gyventojus ar pro jį pravažiuojančius“, – planus vardija G. Jankauskienė ir džiaugiasi, kad gauta finansinė parama kaimo gyventojus padėjo pradžiuginti dar pernai.

Prieš pat Kalėdas buvo suruošta 70 dovanų krepšelių, kurie perduoti seniūnijos gyventojams. „To tikrai nebūtų pavykę padaryti, jei ne gauta parama, – pabrėžia pirmininkė. – Nors dabar gyvenimą riboja karantinas, kažkada jis baigsis, o tuomet gyventojams planuojame suorganizuoti išvyką – kaimo žmonės labai nori tokių veiklų, bet mus riboja finansinės galimybės. Anksčiau tokioms išvykoms lėšų šiek tiek gaudavome tik iš savivaldybės. Smagu, jog dabar turėsime finansų ne tik kaimo gražinimui, projektams, bet ir edukacijoms, ekskursijoms ar susibūrimams.“

Pasibaigus karantinui gerins infrastruktūrą

Apie finansinės paramos svarbą kalba ir Natkiškių kaimo bendruomenės pirmininkė Nida Bušniauskienė. Bendruomenė jau 16 metų gyvena tik iš nario mokesčio ir lėšų, gaunamų įgyvendinant nedidelius projektus. UAB „LT Energija“ bendruomenę parėmė 2,5 tūkst. eurų suma. Už dalį gautų lėšų bendruomenė pirmiausia planuoja įrengti vaikų žaidimų aikštelę.

N. Bušniauskienė sutinka su kolege, jog savi finansai labai padeda rengiant projektus, kuriuose numatyta, kad jį įgyvendinant reikia investuoti savo lėšų. „Pavyzdžiui, 2017 metais rašėme projektą įsigyti materialinės bazės, tuomet reikėjo skirti 5 proc. savo lėšų. Nors pavyko reikiamų lėšų gauti iš savivaldybės, tačiau garantijų neturėjome, be to, turint savų lėšų procesas paprastesnis“, – tikina Natkiškių kaimo bendruomenės pirmininkė.

Kentrių kaimo bendruomenės pirmininkas Romaldas Mančas atvirauja, jog „LT Energija“ bendruomenę remia jau ne pirmą kartą ir atskleidžia, kad bendrovė reikšmingai prisideda tiek prie kaimo infrastruktūros gerinimo, tiek prie gyventojų veiklų. „Nors gauname finansų iš 1,2 proc. paramos, rašome projektus, tačiau nuosavos lėšos, be abejo, labai praverčia. Pavyzdžiui, turime tradiciją kas dešimtmetį (nuo 50 metų) sveikinti jubiliatus – tokioms iniciatyvoms reikia savų pinigų“, – sako pirmininkas.

Šį kartą gautą 5 tūkst. eurų paramą Kentrių kaimo bendruomenė planuoja investuoti į gatvių apšvietimą, todėl nekantriai laukia karantino pabaigos, kuomet galės skelbti konkursą rangovams. Liksiančią paramos dalį ketinama nukreipti tiesiogiai žmonėms. „Neabejoju, jog pasibaigus karantinui žmonės bus išsiilgę išvykų, todėl planuojame ekskursiją laivu. Norisi, kad žmonės atsigautų, pailsėtų, gautų teigiamų emocijų. Planuojamos ir šventės“, – vardina R. Mančas.

Paramos dydis, kurį UAB „LT Energija“ skyrė konkrečiai bendruomenei, priklauso nuo to, kiek bendruomenei priklausančioje teritorijoje bus eksploatuojama vėjo jėgainių.