Pagėgių savivaldybė netrukus taps Lietuvos žaliosios energetikos lopšiu. Bendrovė „LT Energija“ Pagėgių savivaldybės teritorijoje vysto vieną moderniausių vėjo jėgainių parkų Baltijos šalyse. Planuojamas jėgainių parkas, kurio bendra instaliuota galia sieks apie 310 MW, veiklą pradės 2023 m. Vėjo energetikos plėtrą krašte palaiko ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas, ir Pagėgių sav. meras Vaidas Bendaravičius.

Parke bus pastatytos šiuo metu rinkoje pažangiausios ir efektyviausios vėjo jėgainės, kurios per metus pagamins apie 1 TWh elektros energijos. Tai prilygsta maždaug dvyliktadaliui viso šalyje suvartojamo elektros energijos kiekio. Įgyvendinus planus, „LT Energija“ vėjo jėgainių parkas reikšmingai prisidėtų tiek prie Vyriausybės tikslų padidinti elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių energijos išteklių, tiek prie Lietuvos siekiamos energetinės nepriklausomybės.

Lietuvos energetikos viltis – vėjas

Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje numatyta, kad iki 2025 m. iš atsinaujinančių energijos šaltinių turės būti pagaminta 30 proc. šalyje suvartojamos elektros energijos, o iki 2030 m. – 45 proc.

„XX a. pradžioje Lietuvoje sukosi apie 1000 vėjo malūnų, generavusių žaliavą duonai. Šiuo metu Lietuvoje sukasi 350 modernių malūnų, generuojančių tvarią elektrą. 350 vėjo elektrinių – dar ne riba,  juolab kad Europoje kartu su latviais esame bene didžiausią potencialią atsinaujinančiai energetikai sukaupusi šalis. Žaliosios energijos proveržis prasideda kaip tik dabar su tokiais vėjo energijos parkais Pagėgių krašte. Jeigu pavyko išplėtoti šį jėgainių parką daugmaž už kilometro nuo Rambyno kraštovaizdžio draustinio, vadinasi, pavyks ir kitose šalies vietose.

Savo ruožtu rengiame vienprasmiškus kriterijus, kuriais vadovaujantis turėtų būti vertinamas vėjo jėgainių poveikis bioįvairovei ir kraštovaizdžiui. Šitaip siekdami išvengti subjektyvumo ir nepagrįstumo, tikimės objektyvios ir darnios vėjo energetikos plėtros“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.   

Šiuo metu du trečdaliai Lietuvoje suvartojamos elektros energijos yra importuojami, o elektros energija iš atsinaujinančių išteklių sudaro vos 14 proc., tad, kad būtų pasiekti tikslai, vos per devynerius metus šalis turi padaryti didžiulį šuolį.

„To nepasieksime be aplinkai draugiškiausios ir pigiausios vėjo energetikos, nes iš vėjo Lietuvoje išgaunama daugiau elektros energijos nei iš kitų atsinaujinančių išteklių kartu sudėjus. Visgi, jau kelerius metus vėjo energetika šalyje išgyvena stagnaciją, bendra instaliuotoji vėjo jėgainių galia nedidėja, todėl didžiuojamės, galėdami prisidėti prie laukiamo proveržio“, – teigia UAB „LT Energija“ vadovas Mindaugas Juodis.

Projekto starto laukia Pagėgių savivaldybė

UAB „LT Energija“ vystomo vėjo jėgainių parko laukia ir Pagėgių savivaldybė. Pasak savivaldybės mero Vaido Bendaravičiaus, UAB „LT energija“ investicijos į kraštą gali būti rekordinės, be to, savivaldybė turėtų ir reikšmingos finansinės naudos.

„Esame padarę viską, kad pas mus ateitų vėjo jėgainių vystytojai ir čia statytų savo elektrines – matome tame didelę naudą kraštui. Savivaldybės biudžetas pasipildo iš renkamo NT mokesčio už vėjo jėgaines. Praėjusių metų duomenimis, iki šiol už savivaldybės teritorijoje pastatytas vėjo jėgaines į biudžetą įplaukė 614,3 tūkst. eurų NT mokesčio, kuris atnešė tiesioginės naudos mūsų gyventojams. Be to, papildomos tiesioginės paramos gauna ir vietos bendruomenės“, – sako savivaldybės meras V. Bendaravičius bei džiaugiasi naujomis darbo vietomis, kurių vėjo jėgainių parko statybų metu planuojama apie pusę tūkstančio.

„Atsinaujinantys energijos ištekliai mums turi rūpėti tiek dėl klimato kaitos, tiek dėl ekonominio aspekto. Gamindami elektros energiją šalies viduje, turime galimybę surinkti papildomų mokesčių į valstybės ir savivaldybės biudžetą, taip pat sukurti naujų darbo vietų, prisidėti prie vietos gyventojų gerbūvio“, – pažymi „LT Energija“ vadovas.

Praėjusių metų duomenimis, Lietuvoje veikia 23 vėjo jėgainių parkai. Jų galia siekia 480 MW, o kartu su mažosiomis vėjo jėgainėmis iš viso instaliuota 534 MW galios elektrinių.